Rólunk
Az ÉTK Kft. több évtizedes fennállása óta a magyarországi építési piac aktív szereplője. Saját és gondozott kiadványaink által a szakma minden területét magában foglaló komplex szakirodalom bázisát alakítottuk ki kiadói és terjesztési tevékenységünk keretében. Kiadványaink nélkülözhetetlen alapot képeznek az építészet, az építőipar és építőanyagipar szereplőinek működéséhez, a piac fejlődéséhez. Az építőipar és az építészet szűkebb-tágabb értelemben vett határterületeit feldolgozó ismeretterjesztő könyveink pedig sokszor hézagpótlóként szolgálják ki a téma iránt érdeklődők igényeit is.
Szakkönyv- és folyóirat kiadás
Kiadványaink az építési piac működése során folyamatosan szükséges információk illetve aktuálissá váló témák, az építészeti szakmához kapcsolódó kultúrtörténeti vonatkozások alapján születnek.
Szakkönyveink, kézikönyveink, sorozataink hatékony segítséget nyújtanak a szakembereknek és az adott téma iránt érdeklődőknek egyaránt.
Kiadónk az elmúlt években olyan nagy sikerű könyveket jelentetett meg, gondozott, mint a Budapest születésének, kialakulásának történetét felölelő két kötetes alkotás, a Hogyan épült Budapest, a Fővárosi Közmunkák Tanácsának története 1870-1930, illetve a Fővárosi Közmunkák Tanácsának története 1930-1940.
Az építőipar területéről kiemelt kiadványunk a Hunginvest Mérnöki Iroda Kft. közreműködésével kiadott Építőipari költségbecslési segédlet (ÉKS), a "piros füzet", mely már 28 éve fontos, meghatározó támpont az építőipari árak meghatározásában. Az ÉKS a legszélesebb körben használt építőipari költségbecslési szakkönyv! Az évente rendszeresen megjelenő, nagy sikerű kiadvány a szakembereknek nélkülözhetetlen támpont, a lakosság számára pedig segédeszköz a különböző építési-szerelési munkák költségeinek pontos meghatározásához.
Az Épületvillamosság c. szakkönyvünk 2021-ben már 9. kiadásában jelent meg. A szakmában hiánypótló szakkönyv az épületvillamossággal foglalkozó tervezőknek, kivitelezőknek, beruházóknak és nem utolsó sorban a szaktanároknak és a tanulóknak nyújt átfogó elméleti ismeretet.
Az országos településrendezési és építési követelményeket rögzítő kormányrendeletet tartalmazva, könyv alakban jelent meg magyarázatokkal és jegyzetekkel kiegészítve az OTÉK 2012 c. kiadvány. A könyv megjelenését az Országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet módosítása indokolta. Kiegészítésként 2022-ben megjelent az OTÉK 2013-2022 között hatályba lépett változtatások című kiadványunk.
Az építőipari szakkönyvek mellett számos kiemelkedő építész monográfiája, illetve jelentős építészettörténeti értékkel bíró kiadvány megtalálható kínálatunkban - így például a Hudec László élete és munkássága (Deke Erh-Jánossy Péter), Budapesti Füvészkert története (Szikra Éva), Rerrich Béla élete és munkássága (Hajós György), A Margit híd 1871-2013 (dr. Seregi György), Építészek, mérnökök, építők (Hajós György), Mikoviny Sámuel az építész és tájalakító (Csima Péter).
Kiadónknál jelenik meg a MŰEMLÉKVÉDELEM című folyóirat. 2022-ben LXVI. évfolyamába lépett folyóirat. A periodika megjelenéséért 2019-től felel a Miniszterelnökség – Építészeti, Építésügyi és Örökségvédelmi Helyettes Államtitkárság. Főszerkesztő: dr. Vukovszávlyev Zorán. A klasszikus értelemben vett műemlékvédelemmel ma Magyarországon semmilyen más folyóirat nem foglalkozik annak ellenére, hogy az épített örökség védelme az egész társadalom ügye.
Tovább a Műemlékvédelem oldalára.
2012-től kezdődően tevékenységünk új iránnyal bővült, a Merit könyvek csoport megszületésével új megjelenéseket indítottunk a szórakoztató irodalom területén.
CÉGTÖRTÉNET
A céget - Építőipari Könyv- és Lapkiadó Nemzeti Vállalat névvel - 1950. július 6-án alapították "az építőipar részére szükséges szakkönyvek, brosúrák, oktatási jegyzetek, az építésügyi tárca időszaki közleményei, valamint szaklapok kiadására és forgalomba hozatalára."
A kiadói tevékenység 1959-ben szerveződött.
1960-ban jött létre a kibővített tevékenységgel felruházott EM Építésügyi Dokumentációs Iroda (ÉDOK). Ekkor jelentősen nőtt a tájékoztatás alapját képező dokumentációs bázis. 1961-től kezdődően a vállalat rendezte a mai napig évente megrendezésre kerülő BNV elődjének számító Budapesti Ipari Vásárt, majd a Budapesti Nemzetközi Vásár építőipari kiállítását.
1962-ben önálló ágazati filmstúdió jött létre az Építésügyi Minisztérium Filmszolgálata néven.
1966-tól az ÉDOK megnevezése Építésügyi Tájékoztatási Központra (ÉTK) változott. Ebben az időszakban indultak fejlődésnek mind tartalmilag, mind mennyiségileg a vállalat saját kiadványai, megjelent az akkori Építővilág első száma. Az 1968-ban indult Magyar Építőipari Katalógus jelentős segítséget nyújtott az építőipari tervező-, kivitelező vállalatok és szakemberek munkájához. 1970-ben megkezdődött a vidéki információs irodák szervezése, amelyek közvetlen tájékoztatást nyújtottak, és közvetlenül építették ki kapcsolataikat a vállalatokkal. 1974-ben nyitotta meg kapuit a mai BNV területén az Állandó Építésügyi Kiállítás. Bővült a specifikus szakmai kiadványok köre is, a '80-as évek végére az ÉTK számítógépes hálózattal működtetett országos dokumentum bázissá vált, kiadói tevékenységét pedig folyamatosan bővítette a specifikus szakmai kiadványok által.
Mára az Építésügyi Tájékoztatási Központ saját és gondozott kiadványai által egyaránt a szakma minden területét magában foglaló komplex szakirodalom bázisát alakította ki kiadói és terjesztési tevékenysége keretében. Kiadványaink nélkülözhetetlen alapot képeznek az építőipar-építőanyagipar szereplőinek működéséhez, a piac fejlődéséhez. Az építőipar és az építészet szűkebb-tágabb értelemben vett határterületeit feldolgozó ismeretterjesztő könyveink pedig sokszor hézagpótlóként szolgálják ki a téma iránt érdeklődők igényeit is.
Az ÉTK Kft. 2005 óta a Morál Kft. tulajdonában áll.